Karacan Mühendislik 2009 yılının son çeyreğinde Banu ve Alpaslan Sütbaş tarafından kurulmuştur.  İkili ayrı şirketlerde 2004 yılına kadar mekanik tesisat tasarım taahhüt alanında çalışmış, 2004 yılından itibaren ise birlikte çalıştıkları son şirkette 5 yıl boyunca proje ve uygulama alanlarında kendilerini geliştirmişlerdir.

Bu yıllarda; hastane alanında ülke içerisinde söz sahibi olan firma bünyesinde başarılı projelere imza atmışlar, hala çalışan ve en iyi şekilde hizmet veren sağlık yapılarını hayata geçiren ekibin birer üyesi olmuşlardır.

2005 yılında evlenerek bir yuva kurmuşlardır.

2009 yılında tecrübelerini kendi proje tasarım ofislerine taşımaya karar vererek Karacan Mühendislik Proje Tasarım Ofisi ile sektörde yerlerini almışlardır.

Daha sonra, Karacan Mühendislik Mimarlık İnş. Taah. Tic. Ltd. Şti unvanı altında aynı amatör ruh ve yılların kazandırdığı tecrübenin yanı sıra profesyonellik ile çalışmalarına devam etmiştir.

11.yıllarını geride bıraktıkları bu günlerde, nicelik olarak büyüklü küçüklü, nitelik olarak binaların yaşamasına olanak veren kaliteli birçok projeyi hayata geçirmişlerdir.

İkili yıllarca edindikleri kazanımları olan uzmanlık alanını merkeze koyarak önce sağlık yapıları başta olmak üzere çok çeşitli yapı türünde projeler tasarlamış, sonrasında onların yapımını gururla izlemiş, bazı projelerin de yapımı esnasında müşavirlik hizmetleri vermiştir.